טכנולוגיות חדשות בניתוחי החלפת ירך

חדר ניתוח

ניתוח להחלפת מפרק ירך הוא בין ההתערבויות הרפואיות היעילות רפואית וכלכלית בתולדות הרפואה בכלל והאורתופדיה בפרט, ומבוצע בהצלחה כבר שישים שנה – וכל הזמן הולך ומשתכללים.

עיקר ההתקדמות בעשורים האחרונים עסקו בשיפור תוחלת החיים של המשתלים והפחתת הכישלונות שעשויים להביא לניתוחים חוזרים במפרק. 

עם הזינוק בעשור האחרון במספר הניתוחים בכלל, ובשיעור הצעירים שעוברים החלפות ירך, הצורך להתקדמויות טכנולוגיות שיאפשרו משתלים טובים יותר, בהליכים ניתוחיים פולשניים פחות, עלה משמעותית. אז מה חדש בהחלפות ירך? 

מה יש לטכנולוגיה להציע לעולם החלפות הירך?

מציאות רבודה וניתוחים וירטואליים: עם הקפיצה הטכנולוגית של השנים האחרונות, יותר ויותר מההשכלה הרפואית וההכנה של מנתחים צעירים עוברת למישורים הווירטואליים.

שימוש במכשירי אימון המבוססים על מציאות וירטואלית, בה המנתחים יכולים לתרגל ״על יבש״ את הפעילות הניתוחית, את ההתמודדות עם סיבוכים שונים ואת ההכרה של האנטומיה, משפרת ומקלה את ביצוע הניתוחים בבני אדם. 

הדפסת תלת – מימד: השימוש במדפסות תלת-ממדיות הוא מהפך של ממש בתעשייה כולה, ובעולם הרפואי בפרט: יותר ויותר ניסיון נצבר בשנים האחרונות בתחום המשתלים המותאמים אישית להחלפות מפרק, שמעוצבים ומודפסים לעתים בתוך בית החולים בו המנותח מאושפז.

אלו מבוססים על הדמיות של הברך או הירך, שמאפשר מדידה לא פולשנית של גודל המפרק וחלקיו. בצורה זו, המפרק צפויים להשתלב בצורה טבעית וקלה יותר בגוף המטופל.

החלפות ירך באמצעות רובוט

כנראה שגולת הכותרת של ההתקדמות הטכנולוגית ברפואה ובאורתופדיה היא הפיתוח של רובוטים שתומכים בצוות המנתח, ומאפשרים כך ביצוע ניתוחים מדויקים יותר ופולשניים פחות. 

סוגים שונים של רובוטים בעלי אוטונומיה שונה פותח בשנים האחרונות לצורך החלפת ירך, ונכון להיום הרובוט שנמצא בשימוש הנרחב ביותר בעולם הוא רובוט ה-Mako של חברת Stryker.

מערכת זו מבוססת על תכנית תלת ממדית המותאמת אישית למפרק המטופל, לאחר ביצוע הדמיית CT של המפרק. מערכת זו פועלת אקטיבית להגברת הדיוק בניתוח – ועובדת כמערכת ניווט שעוזרת למנתח לשמר את האורך והיישור של חלקי המפרק.

מספר מחקרים שנעשו על החלפות ירך באמצעות רובוטים מצאו כבר כי בגישות אלו ניתן להשיג יעילות רפואית וכלכלית גבוהה יותר מאשר החלפות ירך מסורתיות, ואף לאפשר איכות חיים טובה יותר עבור המטופלים: בזכות הניתוח המותאם אישית, המרכיב התפקודי של הירך נשמר טוב יותר, וגם ההחלמה והשיקום קלים יותר.

גישה ישנה חדשה

בניתוחי החלפת מפרק ירך ישנן שלוש גישות מקובלות – אחורית, קדמית וצדית. מבין כולן, הגישה הקדמית הייתה הראשונה שתוארה בספרות, כבר בסוף שנות השלושים של המאה הקודמת.

עם זאת, במשך שנים רבות היא נחשבה כגישה פחות יעילה להחלפת ירך, ודווקא הגישה האחורית, בה קיימת חשיפה טובה יותר של המפרק ויכולת חשוף את האגן בחשיפה ישירה, נחשבה כפופולרית בעולם.

דווקא בשנים האחרונות, כנראה במקביל ובזכות הכניסה של טכנולוגיות מתקדמות יותר למיקום המשתלים המתכתיים במפרק הירך, הגישה הקדמית צוברת תאוצה בפופולריות כגישה המובילה לניתוחי החלפת ירך.

בסקר שנערך בשנת 2020 על ידי האגודה האמריקאית לניתוחי מפרקים, מחצית מהמנתחים העידו כי הם מעדיפים גישה קדמית להחלפת ירך ראשונה. 

פוטנציאל עצום

הרבה קורה בעולם החלפות המפרק, ובהחלפות ירך בפרט. עם העלייה במספר הניתוחים, רואים גם שימוש גובר בטכנולוגיות מתקדמות לשיפור איכות החיים של המטופלים ובתוחלת של המפרקים. 

למרות שניתוחים בעזרת רובוט עוד נחשבים ״צעירים״ בנוף הניתוחי – מידע שנאסף מניתוחים אלו מציב אותם כעדיפים מהרבה בחינות על הניתוחים המסורתיים, וככלי שמחזק את ההבנה התפקודית של המפרק אחרי החלפה. 

השימוש ברובוטים בניתוחים, בכל גישה שלא תהיה, מציב הזדמנות לשיפור מהיר ומדויק יותר של החלפות הירך, ולהפוך את הניתוח הזה ליעיל וטוב יותר אפילו מכפי שהוא כעת. 

ניתוח החלפת מפרק הירך, יחד עם התקדמות בטיפולי שיניים, מציגים את ההתקדמות המתמשכת של הטכנולוגיות הרפואיות. התקדמות אלו לא רק חוללו מהפכה בהליכים האורטופדיים, אלא גם שינו את טיפולי השיניים לשיפור הטיפול בחולה. לדוגמה, טכנולוגיית השתלות השיניים עשתה צעדים משמעותיים, ונותנת פתרון אמין ועמיד לאורך זמן לשיניים חסרות.

השתלות שיניים משתמשות בחומרים תואמים ביו, כגון טיטניום, המשתלבים עם עצם הלסת, ומציעים יציבות ופונקציונליות בדומה לשיניים טבעיות. גישה חדשנית זו שינתה את תחום רפואת השיניים המשקמת, ומאפשרת למטופלים להחזיר את החיוכים ותפקוד הפה שלהם בביטחון.

על ידי ביקור ב-https://www.dentist4u.co.il, תוכל לחקור את ההתקדמות העדכנית ביותר בטיפולי שיניים, כולל השתלות שיניים, ולקבל תובנות חשובות לגבי האופן שבו טכנולוגיות אלו יכולות לשפר את בריאות הפה והרווחה הכללית שלך.

הישאר מעודכן ונצל את ההתקדמות הן בתחום האורטופדי והן בתחום השיניים כדי להבטיח חוויות בריאות מיטביות.

רופאים מומלצים לטכנולוגיות חדשות בניתוחי החלפת ירך

כאן תמצאו את הרופאים המומלצים שלנו לטכנולוגיות חדשות בניתוחי החלפת ירך. כל הרופאים שלנו הינם מומחים לביצוע ניתוחים ופעולות רפואיות ובעלי ניסיון רב שנים בביצוע ניתוחים אורתופדיים.

ד"ר פיכמן גיל

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך רופא מומחה בכיר במערך האורתופדי בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר אביבי ערן

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך סגן מנהל המערך האורתופדי ורופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר איגור קזנסקי

מומחה בכירורגיה אורתופדית מתמחה בהחלפות מפרקי ברך וירך אורתופד מנתח בכיר בבית החולים אסותא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הכיסוי לניתוח ברובוט ה-™Mako מתאפשר דרך ביטוחים פרטיים בלבד.

Leave us your contact details, and we will get in touch at the earliest opportunity

* Coverage for surgery using the Mako™ robot can be obtained from private insurance only