ניתוח החלפת מפרק ברך

החלפת מפרק הברך – מה שחשוב שתדעו

במהלך הליכה רגילה או טיול הברכיים כואבות? אז ניסיתם מספר פתרונות נפוצים, קיבלתם תרופה או פיזיותרפיה ועדיין… הכאב ממשיך. כנראה וניתוח החלפת ברך זאת האופציה הטובה ביותר.
 
הכנו עבורכם מדריך המכיל בו את כל המידע החשוב ביותר עבורכם על ניתוח החלפת מפרק הברך. הנה תקציר מידע שמרוכז במדריך:
 
  • ניתוח החלפת ברך מתקרב ל-100% הצלחה בשיטה שלנו, מהניתוחים המוצלחים ביותר.
  • בתחתית המדריך ריכזנו את הרופאים המומלצים לניתוח החלפת ברך.
  • את הניתוח ניתן לבצע בבתי חולים ציבוריים ובפרטיים כאשר ניתוח זה ברוב המקרים מוכר על ידי הביטוחים המשלימים.
 

ההחלטה לבצע ניתוח להחלפת ברך עשויה להיות מלאה בחשש ושאלות רבות:

ריכזנו כאן מדריך ובו מידע תמציתי ותשובות לשאלות הנפוצות ביותר שעלו במשך השנים האחרונות למטופלים רבים שלנו.

בווידאו: הסבר מקצועי על ניתוח החלפת מפרק ברך מד"ר ואדים בנקוביץ, מומחה בהחלפות מפרקי ברך בבית החולים רפאל

סוגי ניתוחי החלפת מפרק ברך

מהו ניתוח החלפת ברך

ניתוח להחלפת הברך (ארתרופלסטיה של הברך) הוא אחד מניתוחי אורתופדיה הנפוצים ביותר, כמו כן ניתוח החלפת מפרק ירך. בניתוח החלפת מפרק ברך מושתל משטח מפרקי מלאכותי במקום מפרק הברך. 

למרות שניתן עקרונית לבצע ניתוח זה בכל גיל, הרוב הגדול של ניתוח החלפת ברך בגיל מבוגר ובעיקר בעשורים השביעי לחיי המטופלים, ואף בגיל מאוחר יותר.

במרבית המקרים, הפנייה לניתוח נעשית בעקבות פגיעה או שחיקה וניוון של המפרק המונעים או מפריעים לשימוש בו. מספר סוגים של פגיעות יכולות להשפיע על מפרק הברך ולהעלות את הצורך בהחלפה, בעיקר בגיל המבוגר אך במקרים מסוימים גם בגיל צעיר.

המטרה המרכזית של ניתוח להחלפת ברך היא הקלה על כאב ברכיים שלא ניתן להטבה באמצעים אחרים, וזאת באמצעות יצירת משטח מחודש במקום סחוסי הברך הפגועים.

סיבות מרכזיות לביצוע החלפת ברך

ניתוח להחלפת ברך נדרש בדרך כלל כשמפרק הברך כבר נשחק או נפגע בצורה המגבילה את התנועה, או במצב בו נגרם כאב הן בתנועה והן במנוחה. 

הסיבה הנפוצה ביותר – הגיל עושה את שלו

 להחלפת ברך היא דלקת ניוונית של המפרקים (אוסטאוארתריטיס), שמתפתחת בעיקר בגיל המבוגר, אך יכולה להתפתח גם בגיל צעיר יותר בעקבות שימוש יתר ועומס גדול וממושך על המפרק.

במחלה זו נוצרת פגיעה בסחוס של הברך, מה שהופך את השימוש בה לכואב ומגביל אותו בסופו של דבר, ואף יכול לפגוע בעצמות הברך במקרים חמורים.

פציעות/פגיעה 

אך משמעותיות בפגיעה בברך הן סוגים אחרים של דלקות מפרקים, כמו דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) או פגיעה במפרק הברך ובסחוסים בעקבות מחלות המביאות למשקעים במפרקים, כמו שיגדון (גאוט) ומחלות קריסטלים אחרות, המופיליה, ולעתים גם סיבוכים של דלקת זיהומית חמורה של המפרק. 

פגיעה בסחוס המפרקי שתביא לצורך בהחלפתו יכולה להיווצר גם בעקבות חבלה לברך, נמק של העצם והסחוס בעקבות פגיעה באספקת הדם להן או בעקבות עיוות מולד או נרכש בצורת העצם והמפרק שהביאו לשחיקה מוקדמת שלו.

מתי פונים לטיפול ניתוחי?

ישנן מספר סיבות או מצבים בעקבותיהם הרופא המטפל בכם יכול להמליץ על ניתוח להחלפת ברך:

חשוב לזכור שהחלפת ברך הוא ניתוח גדול, ובדרך כלל מוצע לאחר מיצוי טיפולים שמרניים יותר, כמו פיזיותרפיה או זריקות סטרואידים לתוך המפרק, שיכולים בחלק מהמקרים לעכב את ההתדרדרות התפקודית ולהקל את הכאב במפרק.

כמו כן, קיימים מספר ניתוחים והתערבויות תוך מפרקיות שלא כוללות החלפה של המפרק, ועשויות להיטיב את התסמינים, כמו שטיפה והטרייה בארתרוסקופיה או ניתוחים קטנים לשיוף ותיקון פגיעות במפרק.

אילו סוגי החלפות קיימים?

ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוח להחלפת הברך: 

רוב ההחלפות שמבוצעות הן החלפות ברך מלאות, אך חלק מהאנשים מעדיפים ובוחרים לעבור החלפה חלקית. ההבדל המרכזי הוא שבהחלפה חלקית מבוצעת החלפה רק של אחד מהמשטחים המפרקיים בברך.

על פי רוב בהחלפה חלקית מבוצע ניתוח קצר יותר עם התאוששות מהירה יותר, אך ניתוח זה מתאים רק למספר מצומצם של מטופלים, ובדרך כלל לצעירים בהם יש פגיעה ממוקדת ולא ניוון כללי של המפרק.

אנטומיה של הברך

בברך נפגשות למעשה שתי עצמות הרגל העיקריות – הירך והשוק. כל אחד מקצוות העצם מכוסה בשכבה של סחוס אך המפרק כולו עטוף במספר שרירים, גידים ורצועות שמאפשרות את יציבותו ופעילות.

בניתוח ההחלפה, חלק ממבנים אלו מוחלפים באמצעות משתל מלאכותי. עם זאת, כל חלקי הברך נלקחים בחשבון בעת תכנון הניתוח.

מפרק הוא מקום המפגש בין שתי עצמות או יותר בגופנו. רוב המפרקים הם גמישים, וכך מתאפשרת תנועה בגוף.

הברך היא המפרק הגדול והשטחי ביותר בגופנו, ואחד החשובים שבו. כמעט ואין פעולה ביומיום בה הברך לא לוקחת חלק, בין אם בצורה פעילה ובין אם על מנת לשמור עלינו יציבים בעודנו נעים או עומדים.

למרות גודלן, הברכיים הן המפרקים המועדים ביותר לפגיעה, בשל השימוש הגבוה בהן ומשום שהן מרכזיות כל כך בתנועה ובספורט.

בברכיים יש חיסרון מובנה – אלו שני מפרקים שתומכים בכל משקל הגוף באופן ישיר, ופגיעות בברך הן נפוצות מאד, ולעתים המוצא היחיד מהכאבים ומהמגבלה הוא בניתוח להחלפת המפרק.

ניתוח החלפת מפרק ברך חדשני

הפיתוח הטכנולוגי בין החדשניים ביותר להחלפת מפרק הברך בחדר ניתוח הוא השימוש ברובוט ™Mako  ככלי עזר בניתוח. 

רובוט ™Mako  בהחלפות ברך מציע דיוק גבוה ביותר במהלך הניתוח ששואף ל99.9% הצלחה ודיוק בהערכה תוך-ניתוחית של מיקומי הרצועות השונות ומידת היישור של העצמות השונות.

בווידאו: הסבר מקצועי על חידושים טכנולוגיים בניתוח החלפת מפרק הברך מד"ר ואדים בנקוביץ, מומחה בהחלפות מפרקי ברך בבית החולים רפאל. 

הרופאים המומלצים שלנו משתמשים ברובוט ה - Mako בשביל להעניק לכם ביטחון מירבי.

™Mako הינו הרובוט המוביל להחלפות מפרק הברך

™Mako מסייע למנתחים להעניק למטופלים חוויית ניתוח בהתאמה אישית ומאפשר למנתח להגיע לרמת דיוק מרבית.

רובוט ה- mako
דיוק מרבי​
בטיחות מקסימאלית​​​​
החלמה וחזרה מהירה לשיגרה​​​​

למה לצפות מהניתוח?

לפני הניתוח

טרם ההחלטה על קיומו, תקבל הסבר מפורט על ידי אחד הרופאים המומחים העובדים במוסדנו על הניתוח, יתרונותיו והשלכותיו.

כמו כן, תבוצע בדיקה מקיפה וכן הערכה טרום ניתוחית של ההיסטוריה הניתוחית וההתאמה לניתוח. חשוב להציג בפני הצוות הרפואי את כלל הרקע הרפואי הקיים, כולל טיפולים תרופתיים, רגישויות וניתוחי עבר רלוונטיים.

בהתאם לרקע הרפואי, המנתח עשוי להפנותך לבדיקות שונות או הכנה אחרת לפני הניתוח.

בשעות שלפני הניתוח יש להיות בצום של שמונה שעות או יותר, בהתאם להסבר שיינתן על ידי המנתח ודף המידע שיסופק לפני הניתוח.

כמו כן, לעתים יש צורך בשיקום אחרי הניתוח או בהתאמה של המרחב הביתי, והכנת הבית מראש לתקופת ההחלמה יכולה להקל עליה באופן משמעותי. 

במהלך הניתוח

החלפת ברך מבוצעת בהרדמה כללית או מקומית-ספינלית (זריקה לחוט השדרה) והניתוח נמשך בדרך כלל כשעתיים לפחות.

הניתוח עצמו נעשה כאשר הברך מכופפת כלפי מעלה, על מנת לאפשר חשיפה נוחה של המשטח המפרקי עבור המנתח. לאחר מכן תבוצע חשיפה של המפרק, באמצעות חתך לאורך הברך והסטה של הפיקה הצידה. 

אחרי הכנת המשטח המפרקי, מושתל המפרק המלאכותי במקום הברך הקיימת. לפני סיום הניתוח וסגירת הברך בחזרה, הצוות מניע, מכופף ומסובב את הברך, על מנת לוודא טווח תנועה ותפקוד מספקים. 

אחרי הניתוח

חשוב לדעת שההחלמה אחרי ניתוח החלפת ברך היא אישית ומשתנה בין מטופל למטופל, בדומה לכל התערבות רפואית. לאחר ההתאוששות מהניתוח עצמו לרוב יש צורך באשפוז של כמה לילות. שיקום לאחר ניתוח החלפת ברך הינו הליך מתמשך, אך בתוך 12-24 שעות ניתן לעמוד על הברך המנותחת.

בבית החולים – כבר במהלך האשפוז חשוב להתחיל בהנעת הברך, עם עזרה וליווי של הצוות המטפל וכן פיזיותרפיסטים, שיבנו תכנית פעילות ושיקום מותאמת למצב הבסיסי ולקצב ההתאוששות. במקביל יינתנו תרגילים לביצוע לאחר השחרור, וכן טיפול להקלה על כאב שעשוי להיות אחרי הניתוח. 

בבית – במהלך השהות בבית חשוב לשמור על אזור הניתוח נקי ויבש, ולהחליף את התחבושות בהתאם להנחיות הצוות המטפל. בדרך כלל הסיכות או התפרים יוצאו במהלך הביקורת הראשונה, כשבועיים עד חודש אחרי הניתוח. 

חשוב להקפיד על הטיפול התרופתי המומלץ אחרי הניתוח, במקביל לביצוע פיזיותרפיה ותרגילים לחיזוק הברך. ברוב המקרים, ניתן לחזור לפעילות ותזונה כמעט מלאות, אך להימנע מנהיגה, מנפילות או פעולות שעשויות להיות טראומטיות למפרק המנותח. 

לייעוץ והכוונה עם רופא מומלץ לביצוע הניתוח
השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

סיכונים האפשריים בניתוח החלפת ברך?

הרוב המוחלט של החלפות הברך עוברות בצורה חלקה וללא סיבוכים, אך ישנם מספר סיבוכים לניתוח, כמו דימום או זיהום של אתר הניתוח. אחרי הניתוח קיים סיכון מוגבר לקרישי דם בגפיים או בריאות בחלק מהמקרים יש צורך בטיפול נוגד קרישה.

חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם במידה ומופיעים חום, כאב חדש ותגבר סביב הניתוח או אודם, נפיחות, דימום או הפרשות מהחתך הניתוחי.

כמו בכל התערבות ניתוחית, גם בהחלפת ברך קיימים סיכונים מסוימים. לכל מטופל ולכל פרוצדורה קיימים הסיכונים שיכולים להיות גבוהים בשל מצב רפואי קודם, לכן חשוב לקיים שיחה עם המנתח לפני ההחלטה על הניתוח. 

כמו כן, קיימים סיכונים מקומיים סביב הניתוח, כמו החלשות של המשתל, שיכול להישחק או להיחלש. אחת מעצמות הגפה עשויה להישבר במהלך או אחרי הניתוח.

בחלק מהמקרים הניתוח אינו מקל באופן מלא את התסמינים, ולעתים יש צורך בניתוח חוזר – גם בתקופה שסביב הניתוח וגם בטווח הארוך, בעקבות שחיקה והחלשות המשתל.

תוצאות צפויות 

לאחר הניתוח, המנתח שלך יתןיתנו לך הנחיות ברורות בנוגע להליך ההחלמה והשיקום. עבור רוב המנותחים, החלפת הברך מעניקה הקלה משמעותית בכאבים, מחדשת את טווח התנועה שנפגע ומשפרת את איכות החיים. 

חשוב לזכור שהשיפור בכאבים ובתנועה הם המטרות המרכזיות של ניתוח החלפת ברך, אך ברוב המקרים חזרה לטווח תנועה מלא של המפרק היא אינה ריאלית.

אך בדרך כלל תוך שלושה עד שישה שבועות מהניתוח ניתן כבר לחזור לפעילות שגרתית מלאה, כולל נהיגה, בהנחה שטווח התנועה וחוזק שרירי הגפה מאפשרים זאת.

כמו כן, עם ההטבה והשיקום מהניתוח, ניתן לבצע ולהשתתף בפעילויות ספורטיביות, במידה והן לא גורמות לעומס גבוה על המפרק – הליכה, שחייה ורכיבה על אופניים. 

אורך חיי הברך המושתלת

כיום, מעל 90% מהברכיים המוחלפות מתפקדות היטב למשך 15 שנים ואף יותר מכך.

לצפייה במחקר לחצו כאן

עם זאת, בקרב מטופלים שעברו החלפה בגיל צעיר יחסית, עשוי לעלות הצורך לבצע החלפה נוספת לאחר מספר שנים.

לפי מחקר שבוצע באוניברסיטת מסצ׳וסטס, רוב מוחלט של המטופלים שעוברים החלפת ברך מדווחים על הקלה בתסמיני הכאב ובתפקוד הברך בתקופה שאחרי הניתוח, במידה של כ-50 אחוזים ביחס לתחושת הכאב לפני הניתוח. 

לצפייה במחקר של אוניברסיטת מסצ'וסטס לחצו כאן

באמצעות הקפדה על הנחיות האורתופד המנתח, ניתן להאריך את חיי הברך המושתלת. עם ההטבה והשיקום מהניתוח, ניתן לבצע ולהשתתף בפעילויות ספורטיביות, במידה

והן לא גורמות לעומס גבוה על המפרק – הליכה, שחייה ורכיבה על אופניים. 

מנגד, חשוב להימנע מפעילות עצימה ובפרט כזו שמעמיסה על הברך, כמו ריצה, טניס וספורט שכולל קפיצות או זעזוע ישיר מול אנשים אחרים.

כמו כן, חשוב להקפיד על מעקב תקופתי אחרי הברך המנותחת וכן לעדכן גורמים טיפוליים אחרים ואת רופא השיניים שלך בדבר הברך המלאכותית.

במידה ואתה או יקירייך סובלים מכאבי ברכיים ממושכים שכבר אינם מגיבים לטיפול או תרופתי או פיזיותרפיה, כנראה שניתוח החלפת ברך הוא פתרון שכדאי לשקול. 

הניתוח הנפוץ והאפקטיבי הזה בעל השפעה דרמטית על כאבים והגבלה בתפקוד.

לייעוץ והכוונה נוספת מומלץ לפנות למרפאת המומחים שלנו בנוגע להתאמה לניתוח. 

רופאים מומלצים לניתוח החלפת מפרק הברך

כאן תמצאו את הרופאים המומלצים שלנו לניתוח החלפת ברך. כל הרופאים שלנו הינם מומחים לביצוע הניתוח ובעלי ניסיון רב שנים בביצוע ניתוחים אורתופדיים. 

ד"ר פיכמן גיל

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך רופא מומחה בכיר במערך האורתופדי בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר אביבי ערן

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך סגן מנהל המערך האורתופדי ורופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר איגור קזנסקי

מומחה בכירורגיה אורתופדית מתמחה בהחלפות מפרקי ברך וירך אורתופד מנתח בכיר בבית החולים אסותא.

מידע נוסף על החלפת מפרק ברך

החלפת ברך חלקית

מהי החלפת ברך חלקית? החלפת ברך חלקית (או חד-מדורית) הוא אלטרנטיבה של החלפת ברך מלאה, המתאימה לחלק מהאנשים המועמדים לניתוח

המשך קריאה >>

רופאים מומלצים לניתוח החלפת מפרק ברך

כאן תמצאו את הרופאים המומלצים שלנו לניתוח החלפת מפרק ברך. כל הרופאים שלנו הינם מומחים לביצוע ניתוחים ופעולות רפואיות ובעלי ניסיון רב שנים בביצוע ניתוחים אורתופדיים.

ד"ר פיכמן גיל

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך רופא מומחה בכיר במערך האורתופדי בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר אביבי ערן

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך סגן מנהל המערך האורתופדי ורופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר איגור קזנסקי

מומחה בכירורגיה אורתופדית מתמחה בהחלפות מפרקי ברך וירך אורתופד מנתח בכיר בבית החולים אסותא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הכיסוי לניתוח ברובוט ה-™Mako מתאפשר דרך ביטוחים פרטיים בלבד.

Leave us your contact details, and we will get in touch at the earliest opportunity

* Coverage for surgery using the Mako™ robot can be obtained from private insurance only