למה לצפות אחרי ניתוח החלפת ברך?

ניתוח החלפת ברך

עבור מרבית המטופלים שעוברים ניתוח החלפת מפרק הברך, הניתוח מספק הקלה בכאבים, שיפור בתנועת המפרק ושיפור באיכות החיים שנפגע בעקבות השחיקה והכאבים בברכיים. ההצלחה של הפרוצדורה היא משמעותית וומושכת – כחמש עשרה שנים ויותר אחרי הניתוח עצמו.

אך בדרך להטבה הזו, עדיין נמצא הניתוח, שכמו כל הליך רפואי אינו חף מסיכונים, תופעות לוואי ואף סיבוכים. על כן, חשוב להתכונן מראש לתהליך ההחלמה מהניתוח, ולדעת למה לצפות בשבועות ובחודשים הראשונים עם הברך החדשה.

מה קורה אחרי הניתוח?

ברוב המקרים, אחרי החלפת ברך נדרש אשפוז קצר של יומיים או שלושה על מנת לוודא התאוששות מהניתוח וכי לא מתפתחים סיבוכים בטווח המיידי. עם זאת, במקרים מסוימים ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח, או לאחר לילה אחד בבית החולים.

כבר בשעות שאחרי הניתוח יתחיל ההליך השיקומי – החל מביצוע תרגילים להנעת כף הרגל והקרסול על מנת להפחית את הנפיחות סביב הברך ועד תרגילי נשימה שנועדו למנוע סיבוכים נשימתיים הקשורים לביצוע הניתוח ולהרדמה. כמו כן, תקבל הדרכה בנוגע לתרגילים להנעת ולחיזוק הברך.

התאוששות בבית

בימים הראשונים שאחרי הניתוח סביר כי תרגיש עייף מהרגיל, ואף תסבול מכאבים בשרירי הירך וסביב הברך המנותחת. כל אלו טבעיים ונגרמים בעקבות ההתערבות הניתוחית, אך חשוב לעקוב אחר הנחיות הצוות הניתוחי והרפואי על מנת לזהות מצבים בהן ההחלמה אינה מתקדמת כצפוי.

כמו כן, מומלץ להתכונן להחלמה הביתית מראש ולהפוך את סביבת המחיה הביתית לידידותית למנותח: לערוך את הבית כך שניתן יהיה לחיות בימים ובשבועות הראשונים בחללים שנמצאים כולם במפלס אחד;

להכין את המקלחת או האמבטיה לרחצה בישיבה או באמצעות מעקה תומך; להכין קביים או מקל הליכה; לדאוג לכסא או כורסה נוחים וכן להדום שיאפשר הגבהה של הרגל, על מנת להפחית את הנפיחות במפרק. מומלץ גם כי ביימי השיקום הראשונים ישהה אדם קרוב יחד איתך בבית, על מנת לעזור בביצוע פעולות שונות או במקרה של נפילה.

תוך כמה שבועות אחזור לעצמי?

במרבית המקרים, ניתן לחזור לפעילות היומיומית השגרתית תוך שלושה עד שישה שבועות – כמו ביצוע מטלות בבית, הליכה שגרתית או נשיאה של משקלים קלים (כמו סל קניות קטן). כל זאת בהתאם לקצב הטבעי והאישי בו הגוף מחלים, וכן השפעת הפיזיותרפיה ותרגילי השיקום על ההסתגלות לחיים עם הברך המלאכותית. 

מתי אוכל לחזור לנהוג?

ניתן לחזור לנהיגה רק אחרי שניתן לכופף את הברך במידה מספקת על מנת להיכנס ולצאת מהמכונית בבטחה, וכמובן רק אחרי שתנועת הברך השתקמה כך שניתן לנהוג ללא חשש. בדרך כלל ניתן להגיע לטווח תנועה המאפשר נהיגה כשישה עד שמונה שבועות אחרי הניתוח, ובפרט תוך הקפדה על תרגילי השיקום.

מתי ניתן לחזור לעבודה?

החזרה לעבודה תלויה בקצב ההחלמה האישי שלך, כמו גם בסוג וטיב העבודה בה אתה עוסק והשפעתה על הברכיים. 

עבור העוסקים בעבודה משרדית, לרוב ניתן לחזור לעבודה תוך שישה שבועות, אך משך זמן זה יכול להתארך עד 12 שבועות ולעתים יותר, כאשר מדובר בעבודה הדורשת מאמצים פיזיים שונים. חשוב להדגיש כי חזרה מוקדמת מדי לפעילות מלאה עם הברך המנותחת יכולה לגרום ליותר נזק מתועלת, ולכן חשוב להתייחס ברצינות לתהליך השיקום ולהמלצת הצוות השיקומי טרם חזרה לפעילות.

מתי ניתן לחזור לפעילות מינית?

כנראה שתופתע לגלות שהניתוח מעניק שיפור מסוים לחיי המין – בזכות הפחתת הכאבים במפרק בזמן פעילות. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם המנתח לפני החזרה לפעילות מינית מלאה, אך בדרך כלל לא קיימת מניעה לאחר 6-8 שבועות של החלמה, כל עוד שומרים על הזהירות המתבקשת, ויש להמנע מפעילות אגרסיבית ומתנוחות המפעילות משקל רב על הברכיים.

מתי ניתן לחזור לבצע את מטלות הבית?

במהלך שלושת החודשים הראשונים  לרוב ניתן לבצע מטלות קלות, שאינן דרושות הרמה של משאות (כמו כיסאות או שקי קניות כבדים) או שדורשות עמידה ממושכת (כמו הפעלת שואב אבק או שטיפת הרצפה). לאחר מכן, בהתאם למידת ההחלמה, ניתן לשוב לפעילות מלאה בהדרגה. בשבועות הראשונים להחלמה חשוב להמנע מהרמה של משאות ישירות מהרצפה או מכיפוף הגב.

מעקב רפואי והחיים עם ברך חדשה

בדרך כלל נקבעת ביקורת כשלושה חודשים אחרי הניתוח, על מנת לעקוב אחר תהליך ההחלמה. עם התקדמות ההחלמה, ניתן להתחיל ולעסוק בפעילות גופנית מאומצת וספורט באופן הדרגתי. מומלץ לבצע פעילות גופנית שאינה גורמת לעומס ניכר על המפרק, כמו שחיה, הליכה או רכיבה על אופניים, ויש להמנע מפעילות מאומצת יותר כמו פעילויות הדורשות קפיצות או ריצה מהירה. 

מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי במהלך ההחלמה וכאשר עולה שאלה בנוגע למידת הפעילות והמגבלות אחרי הניתוח. 

רופאים מומלצים ללמה לצפות אחרי ניתוח החלפת ברך?

כאן תמצאו את הרופאים המומלצים שלנו ללמה לצפות אחרי ניתוח החלפת ברך?. כל הרופאים שלנו הינם מומחים לביצוע ניתוחים ופעולות רפואיות ובעלי ניסיון רב שנים בביצוע ניתוחים אורתופדיים.

ד"ר פיכמן גיל

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך רופא מומחה בכיר במערך האורתופדי בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר אביבי ערן

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך סגן מנהל המערך האורתופדי ורופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר איגור קזנסקי

מומחה בכירורגיה אורתופדית מתמחה בהחלפות מפרקי ברך וירך אורתופד מנתח בכיר בבית החולים אסותא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הכיסוי לניתוח ברובוט ה-™Mako מתאפשר דרך ביטוחים פרטיים בלבד.

Leave us your contact details, and we will get in touch at the earliest opportunity

* Coverage for surgery using the Mako™ robot can be obtained from private insurance only