טיפול בכאב לאחר ניתוח אורתופדי

טיפול בכאב לאחר ניתוח אורתופדי

החלמה לאחר ניתוח אורתופדי

אנשים רבים חוששים מניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך בשל הכאב שכרוך בהליך זה. בדמיונם הם ייאלצו לסבול מכאבים עזים במשך תקופה ממושכת, ולשכב במיטה תוך מגבלת תנועה משמעותית לפרק זמן ארוך.

אבל מדובר בטעות. טיפול תרופתי נגד כאבי לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך וברך מתבצע כיום בגישות חדשניות אשר מקלות מאד על המטופל ומאפשרות החלמה נוחה הרבה יותר מאשר בעבר.

אמנם לאחר ניתוח אורתופדי להחלפת מפרק הירך או החלפת מפרק ברך, כמו אחרי כל הליך כירורגי, צפוי כאב במידה משתנה אשר תלוי בטכניקה של הניתוח והן ביכולות הריפוי האינדיבידואליות של על אדם.

עם זאת התפתחות הטכנולוגיה, ההבנה הרפואית והתרופות המתקדמות, מאפשרות כיום לשלוט ברמה גבוהה במידת הכאב, לאפשר תנועתיות רבה לאחר הניתוח ובכך לסייע להליך ההחלמה.

בבי"ח רפאל אנו מקדישים תשומת לב רבה להפחתה של כאב ולנוחות מירבית ככל הניתן של המטופלים, מתוך הבנה של חשיבות הנושא לתהליך ההחלמה, הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית.

הצוות הרפואי שלנו – החל מרופאים ועד לאחים ואחיות, מגויס כל כולו על מנת להקל על המטופלים ככל הניתן, ולאזן את הכאב באמצעות משככי כאבים לאחר ניתוח אורתופדי.

כיום נהוג לתת טיפול תרופתי לאחר ניתוח אורתופדי מיד בתום הניתוח על מנת למנוע מהכאב להתעורר, וכך להסתפק בכמויות קטנות יותר של תרופות לאחר הניתוח.

טיפול בכאב לאחר ניתוח אורתופדי

סוגי תרופות לאחר ניתוח אורתופדי:

1. משככי כאבים אופיואידים – אופיואידים הם משככי כאבים חזקים הניתנים לאחר ניתוח על מנת להקל על כאב במידה בינונית עד חמורה.מנגנון הפעולה שלהם הוא בהיקשרות לקולטנים מסוימים וחסימה של העברת מסרי הכאב למוח.

אופיואידים יכולים להינתן באופן פומי (דרך הפה), בצורה תוך שרירית או תוך ורידית, ולאחר ניתוח אורתופדי הם מסייעים במידה רבה מאד בהקלה על כאב.

במצבים מסוימים ניתן לתת אופיואידים באמצעות משאבה שניתנת לשליטה בידי המטופל, ובכך אפשר למנן את כמות התרופה הניתנת בהתאם למידת הכאב, אם כי לרוב כאבים לאחר החלפת מפרק ירך וכאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך אינם מצריכים טכנולוגיה כזו, ומתן פומי בהחלט מרגיע את הכאב.

מתן אופיואידים לאחר ניתוח אורתודפי מאפשר למטופלים להתחיל לנוח כבר מספר שעות לאחר הניתוח מבלי לחוש כאב, ובכך לזרז את תהליך ההחלמה. עם זאת חשוב לשים לב כי למרות שמדובר בטיפול יעיל מאד בשיכוך כאב לאחר ניתוח אורתופדי, אלה תרופות נרקוטיות שעלולות להיות ממכרות ולכן מתאימות לשימוש לטווח קצר.

חשוב מאד להקפיד על המינון שהכתיב הרופא לאחר הניתוח האורתופדי, וכאשר חשים הקלה בכאב לאחר מספר ימים, יש להפסיק את נטילת התרופה.

אופיואידים יכולים לגרום לתופעות לוואי כגון עייפות, בלבול, קשיי נשימה, בחילה, קושי במתן שתן או עצירות. חשוב מאד לעדכן את הרופאים לגבי כל תרופה או ויטמינים שאתם נוטלים באופן קבוע על מנת למנוע התנגשות בינם לבין האופיואידים.

2. תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות – תרופות נגד דלקת שאינן סטרואידים (NSAIDs), כגון אספירין, איבופרופן ונפרוקסן, יעילות מאד בהפחתת כאב קל עד בינוני אחרי ניתוח אורתופדי. במצבים שבהן הכאב חמור יותר, ניתן לשלב בין תרופות NSAID לבין אופיואידים.

תרופות נוגדות דלקת פועלות במנגנון חסימה של אנזימים הגורמים לייצור פרוסטגלנדינים, אשר מגרים את קצות העצבים ותורמים להיווצרות נפיחות וכאב. טיפול תרופתי לאחר ניתוח אורתופדי הכולל תרופות נוגדות דלקת נועד למנוע את התפתחות הנפיחות וכתוצאה מכך את הכאב, ולאפשר תנועתיות של המנותח באופן חופשי יותר.

תופעות לוואי של תרופות נוגדות דלקת לא סטרודיאליות עלולות להיות דימום וכיב קיבה, וחשוב לעקוב ולמנוע את התפתחות תופעות אלה.

3. פאראצטמול – טיפול תרופתי לאחר ניתוח אורתופדי יכלול פעמים רבות מתן תרופות על בסיס פאראצטמול אשר מסייעות באיזון הכאב, ויתרונן הגדול בכך שהן מסייעות בספיגת אופיואידים הניטלים דרך הפה.

בבי"ח רפאל נהוג להתחיל במתן תרופות לאחר ניתוח אורתופדי כבר מיד בתום הניתוח, כך שהמנותחים מתעוררים מההרדמה עם כאב מופחת.

לאחר מכן מתקיימת שגרה סביב השעון של טיפול תרופתי לאיזון הכאב, תוך מתן תשומת לב לשילובי תרופות במידת הצורך וניטור תופעות לוואי מוקפד.

מטרתנו הינה לאפשר למנותחים הליך שיקום נוח ומופחת כאב ככל הניתן, לטובת חזרה מהירה ובטוחה לשגרה.

טיפול בכאב לאחר ניתוח אורתופדי

איזון כאב לאחר ניתוח אורתופדי – יתרונות הניתוח הרובוטי

ניתוחי החלפת מפרק ירך וברך נעשו בעבר בגישה פתוחה וכללו החלמה ממושכת שהייתה כרוכה בכאב רב ומגבלת תנועה.

בבי"ח רפאל מבצעים ניתוחי החלפת מפרק ירך וברך בגישה רובוטים באמצעות רובוט MAKO החדשני, המאפשר גישה מהפכנית המתבצעת בדיוק מירבי ומאפשרת חזרה מהירה לשגרה, זאת חלק משיקום מהיר לאחר ניתוח החלפת מפרק.

התוכנית הממוחשבת של הניתוח אשר נתפרת בהתאמה אישית, וטכניקת הניתוח המדויקת המאפשרת התערבות כירורגית מינימלית והפחתה בחיתוך רקמות וניסור עצמות, מקלות מאד על ההחלמה לאחר הניתוח.

מחקרים רבים מוכיחים כי מטופלים שעברו ניתוחי מפרקים בסיוע רובוט MAKO, חזרו מהר יותר לפעילות מלאה תוך צריכה מופחתת של משככי כאבים.

לאחר ניתוח מפרקים רובוטי ניתן להתחיל את תהליך השיקום כבר באותו יום, מספר שעות לאחר הניתוח, תוך היעזרות במשככי כאבים לאחר ניתוח אורתופדי.

התנועתיות שמאפשרות התרופות מסייעת מאד להליך ההחלמה, ומאפשרות שחרור מהיר מבית החולים וחזרה מהירה יותר לשגרה, לרבות נהיגה, הליכה ופעילות ספורט.

רופאים מומלצים לטיפול בכאב לאחר ניתוח אורתופדי

כאן תמצאו את הרופאים המומלצים שלנו לטיפול בכאב לאחר ניתוח אורתופדי. כל הרופאים שלנו הינם מומחים לביצוע ניתוחים ופעולות רפואיות ובעלי ניסיון רב שנים בביצוע ניתוחים אורתופדיים.

ד"ר פיכמן גיל

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך רופא מומחה בכיר במערך האורתופדי בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר אביבי ערן

מומחה בכירורגיה אורתופדית והחלפות מפרקי ברך וירך סגן מנהל המערך האורתופדי ורופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, בבי"ח "שיבא" תל-השומר.

ד"ר איגור קזנסקי

מומחה בכירורגיה אורתופדית מתמחה בהחלפות מפרקי ברך וירך אורתופד מנתח בכיר בבית החולים אסותא.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הכיסוי לניתוח ברובוט ה-™Mako מתאפשר דרך ביטוחים פרטיים בלבד.

Leave us your contact details, and we will get in touch at the earliest opportunity

* Coverage for surgery using the Mako™ robot can be obtained from private insurance only